We wtorek 22 sierpnia br. odbyła się XXIX sesja Rady Miejskiej Gminy Nekla. Radni jednomyślnie przyjęli wszystkie uchwały. Wyrazili zgodę na zawarcie z Powiatem Wrzesińskim oraz gminami z terenu Powiatu Wrzesińskiego porozumienia w sprawie wspólnego przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej na lata 2018-1019. Podjęte działania polegające na wspólnym zakupie energii elektrycznej do wyznaczonych obiektów każdej z jednostek samorządu terytorialnego, mają na celu uzyskanie korzystnej ceny zakupu energii elektrycznej poprzez zwiększenie wolumenu zakupu. Radni wyrazili również zgodę na zawarcie z Gminą Kostrzyn porozumienia w sprawie wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektu pn. Instalacje OZE na terenie Gminy Kostrzyn i Gminy Nekla w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, a także na zabezpieczenie środków finansowych na pokrycie wkładu własnego oraz całości wydatków niekwalifikowanych Gminy Nekla na realizację ww. projektu. Gmina Nekla wraz z Gminą Kostrzyn, która będzie liderem (partnerem wiodącym), będzie aplikować o środki unijne, w imieniu zainteresowanych mieszkańców na mikroinstalacje OZE, tj. zakup i montaż paneli fotowoltaicznych i/lub paneli słonecznych i/lub kotłów na biomasę.
Radni postanowili jednogłośnie o przeprowadzeniu konsultacji statutów jednostek pomocniczych gminy Nekla. Konsultacje odbędą się we wrześniu br. w czasie zebrań z mieszkańcami we wskazanych w uchwale terminach. Projekty statutów zostaną opracowane w związku z potrzebą dostosowania ich do organizacji i zakresu działań sołectw oraz obowiązujących przepisów prawnych. Zostaną one wyłożone w Urzędzie Miasta i Gminy Nekla (sekretariat), na tablicach ogłoszeń w jednostkach pomocniczych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Nekla, najpóźniej 7 dni przed planowanym zebraniem. Konsultacje będą polegać na omówieniu z mieszkańcami projektu statutu, a następnie wydaniu opinii pozytywnej bądź negatywnej o projekcie. Planowane jest podjęcie przez radę nowych statutów jednostek pomocniczych w październiku / listopadzie br.
Podczas sesji radni jednomyślnie przyjęli propozycje zmian w budżecie gminy Nekla. Tym samym zaakceptowali m. in.: zwiększenie środków na dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków (o kwotę 30.000,00 zł), zwiększenie środków na realizację zadań: „Przebudowa ul. Długiej (Świerczewskiego) oraz ul. Słowackiego etap I” (o kwotę 88.000,00 zł), „Budowa drogi gminnej w ul. Jana Nowaka wraz z odwodnieniem w m. Nekla etap I” (o kwotę 35.000,00 zł), „Modernizacja dróg na terenie gminy” (o kwotę 122.000,00 zł), „Budowa ul. Jana Pawła II w Nekielce” (o kwotę 81.500,00 zł), „Budowa drogi gminnej w m. Starczanowo” (o kwotę 175.00,00 zł), „Przebudowa drogi gminnej w m. Targowa Górka ul. Madery” (o kwotę 5.100,00 zł), „Budowa miejsca rekreacji i wypoczynku w m. Opatówko” (o kwotę 60.120,00 zł).
W punkcie wolne głosy i informacje pan Burmistrz podziękował wszystkim, którzy brali udział w działaniach podczas akcji ratowniczych oraz usuwaniu skutków nawałnicy. Swoje podziękowania skierował przede wszystkim do druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Nekli i Targowej Górce, sołtysów, mieszkańców gminy, pracowników Urzędu Miasta i Gminy Nekla oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dyrektorów i pracowników Zespołu Szkół w Targowej Górce i Zasutowie. Ponadto, poinformował o wstępnych szacunkowych stratach powstałych w wyniku nawałnicy oraz możliwościach ubiegania się przez poszkodowanych o pomoc rządową. Do podziękowań, w imieniu własnym i wszystkich członków Rady Miejskiej Gminy Nekla, przyłączył się Przewodniczący Rady pan Czesław Kozielski. W tym punkcie głos zabrał również pan Czesław Borkowski, który odnosząc się do sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczej w dniach 11-12 sierpnia br. podziękował panu Burmistrzowi i Radzie za wyposażenie jednostek OSP w odpowiedni sprzęt i umundurowanie.