E-dzienniki w Zespole Szkół w Zasutowie
W nowym roku szkolnym, już od 1 września br. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zasutowie zostały wprowadzone dzienniki elektroniczne. Zastąpiły one tradycyjne dzienniki szkolne, do których dostęp mieli wyłącznie nauczyciele. Nowa forma dokumentowania pracy nauczycieli i uczniów jest nowoczesnym narzędziem, pozwalającym na szybkie przekazywanie informacji pomiędzy domem a szkołą. Nauczyciele oprócz zapisywania tematów, sprawdzania frekwencji i wystawiania ocen, mogą wysyłać komunikaty zarówno indywidualne, jak i skierowane do wszystkich rodziców.
Prawie wszystkie zapisy dokonywane przez nauczycieli, mogą być na bieżąco odczytywane i analizowane przez rodziców i uczniów. Rodzice mogą więc zapoznawać się z tematami odbytych zajęć, sprawdzać obecność swoich dzieci na lekcjach, analizować otrzymywane przez nich oceny, przy których odnotowana jest zarówno forma sprawdzania umiejętności ucznia (test, kartkówka, odpowiedź ustna, zadanie domowe, praca klasowa itp.), jak i waga oceny, czyli jej wpływ na ocenę końcową lub klasyfikacyjną. Mogą również dowiedzieć się, czy dziecko otrzymało pochwałę lub uwagę dotyczącą zachowania. Istotną informacją dla rodzica będzie także termin przewidywanego sprawdzianu wiedzy. Warunkiem korzystania z dziennika elektronicznego jest dostęp do Internetu i znajomość hasła, przy pomocy którego należy się zalogować.
Nauczyciele oraz Dyrektor szkoły zyskują jeszcze inną niemałą korzyść, związaną z koniecznością sporządzania zestawień i wykazów, które były bardzo czasochłonne. Dzięki wbudowanym mechanizmom i szybkiemu dostępowi do danych, można będzie w krótkim czasie uzyskiwać informacje potrzebne do przeprowadzania analiz i porównań.
To niewątpliwie nowoczesne narzędzie jakim jest dziennik elektroniczny, nie powinno jednak w żadnym wypadku wpłynąć na obniżenie bezpośrednich kontaktów rodziców z nauczycielami i wychowawcami. W obecnej sytuacji mogą one wprowadzić nową jakość współpracy nauczyciela i rodzica - znacznie cenniejszą niż informowanie o ocenach, które przecież dla większości rodziców będą znane. Istotą kontaktów i współpracy będzie więc w szczególności wspólne wypracowanie jak najlepszych rozwiązań służących wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Zarówno nauczyciele jak i rodzice będą mogli więcej uwagi poświęcić na omówienie przyczyn niepowodzeń, zastanowić się nad formami pomocy, sposobami motywowania, znalezieniem najkorzystniejszych form rozwijania zainteresowań i talentów dziecka itp.
Rafał Trzciński