MIEJSKO – GMINNE DOŻYNKI W NEKLI
Tradycyjnie jak co roku dożynki w gminie Nekla odbyły się w przedostatnią niedzielę sierpnia. Obchody rozpoczął korowód dożynkowy, który ze względu na modernizację Rynku w Nekli wyruszył spod kościoła parafialnego ulicami Poznańską, Rynek i Zawodzie do parku w Nekli. Korowód poprowadzili jeźdźcy konni oraz orkiestra dęta NOK tuż za nimi szły poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe z 10 sołectw i wieniec gminny, następnie starostowie dożynek, zaproszeni goście i mieszkańcy Nekli i okolic.
Wśród maszyn rolniczych odnotowano również zabytki: traktor Lanz Bulldog – 35PS z 1938 roku, Zetor 25 K z roku 1959, Zetor 50 Super z roku 1966 (wersja transportowa) - ciekawostką jest, że ciągnik ten pracował na Berlińskim lotnisku przeciągając samoloty w latach 1966 – 1980. Pokaz zabytkowych maszyn zamykała zabytkowa sieczkarnia niemieckiej produkcji z okresu międzywojennego. Dalej można było obejrzeć nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze, używane obecnie do prac polowych.
Starostą tegorocznych dożynek był pan Sławomir Świdurski – rolnik z miejscowości Satrczanowo, który prowadzi gospodarstwo rolne od 1998 roku przejęte od rodziców. Dziś liczy one ogółem 72 ha w tym 27 dzierżawionych. Specjalizuje się w produkcji roślinnej.
Starościną dożynek została pani Małgorzata Adamska z Podstolic. Prowadzi wspólnie z mężem gospodarstwo rolne przejęte od teściów w 1990 roku. Liczy ono obecnie około 16 ha. Przeznaczonych na produkcję zbożową.
Uroczystość otworzył burmistrz Roman Grychowski witając przybyłych gości a wśród nich starostę wrzesińskiego Dionizego Jaśniewicza i wicestarostę Pawła Guzika. Dziękczynną mszę św. odprawił ks. kanonik Ryszard Goliński a homilię wygłosił ks. Przemysław Tabaczka urodzony w Targowej Górce obecnie wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej. Obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Folklorystyczny „Siekieracy” z Kostrzyna Wlkp., który obtańcował przyniesione wieńce, starostów dożynkowych, zaproszonych gości obsypał ziarnem. Swe wystąpienie mieli również Burmistrz i starosta Dionizy Jaśniewicz podkreślając w nich ciężką pracę rolnika, ciężką sytuację na rynku i niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Elementem folklorystycznym była również gwara poznańska w wykonaniu Sylwii Prętkiej – Galas, która rozbawiła zebranych gości a wszystko to przeplatał koncert Orkiestry Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury pod batutą Eugeniusza Drewniaka.
Największą jednak frekwencję wzbudziła gwiazdy tegorocznych nekielskich dożynek zespół „Żuki” - który zaprezentował największe przeboje rocka lat 60 – 70 oraz koncert zespołu „Milano” przy którym pląsy z bisami w rytmie disco – polo trwały dwie godziny. Atrakcją imprezy była loteria fantowa. Główna nagroda czyli zmywarka trafiła do mieszkańca Podstolic. Całość zakończyła zabawa taneczna pn. „Zebrane łany prosimy w tany” z zespołem „Bonus”.
Dyrektor NOK
Paweł Tokłowicz