W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znacznie.
1 MAJA – Święto Pracy, dzień 1 maja wiele osób kojarzy z tzw. pochodami pierwszomajowymi, które odbywały się w Polsce w czasach PRL. Nie jest to jednak polskie święto, lecz międzynarodowe. Święto Pracy 1 maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku. Z kolei w Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym w 1950 roku. W niektórych miastach wciąż organizuje się pochody pierwszomajowe dla uczczenia Święta Pracy.
2 MAJA – Święto Flagi Państwowej, stosunkowo nowe święto wprowadzone decyzją Sejmu RP 20 lutego 2004, związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki m.in. zastąpienie Dnia Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił w/w poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:
- koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra; oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie;
- kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.
Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Z uwagi na cenę barwnika – uzyskiwanej z larw czerwca polskiego, mało kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego też był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych. Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle.
3 MAJA – Święto Konstytucji 3 Maja, polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, ustanowione w 1919 roku i ponownie w 1990 roku. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zazwyczaj świętowane jest w wielu miastach w Polsce poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe. Odbywają się także oficjalne uroczystości, głównie o charakterze wojskowym.
Na przestrzeni lat weekend majowy chętnie spędzaliśmy na wspólnym świętowaniu, grillowaniu, aktywnościach sportowych, wyjazdach do znajomych, rodziny. Ze względu na panującą sytuację w Polsce i na świecie, tegoroczna majówka będzie inna. Zbliżający się weekend jawi się okazją do spotkań towarzyskich i rozluźnienia, jednak bądźmy odpowiedzialni społecznie, wywieśmy flagi i świętujmy z rodziną w zaciszu domowym.
Referat Promocji, Kultury i Sportu